štvrtok, 18 apríla, 2024
spot_img
ÚvodOtvorené listyOtvorený list predsedovi vlády SR

Otvorený list predsedovi vlády SR

Čo neviem pochopiť

Pán predseda vlády, viacero vecí. Jednou z nich je to, že NBS sa zmohla iba na predpovedanie poklesu HDP, ktorý spôsobí hospodárky pokles, respektíve hospodárske spomalenie v dôsledku koronavírusu. Ona nehovorí o spomalení, ale lockdowne. Ako keby sa spýtala  kto sa hlási k 6,7 % a kto sa hlási k 8,4% poklesu? Neidentifikovala prečo? Súčasná vláda zaviedla nič nehovoriaci pojem  lockdown. Nikto mu poriadne nerozumie.


Ekonometrovia už dávno zaviedli pojem marginálny produkt (napr. HDP), ktorého matematickým vyjadrením je jasná prvá derivácia, ktorá vyjadruje rýchlosť. Definíciu marginálneho produktu máme v diele Úvod do ekonometrie I. Má niekoľko matematických vlastností. Veta 3 na s. 27 hovorí: „Keď priemerný produkt klesá, marginálny produkt je menší ako priemerný“. Ak by krivka produktu mala tvar nakloneného písmena S, tak po určitom bode by bol marginálny produkt menší ako priemerný  a to by znamenalo že ide o hospodárske spomalenie; vieme ho odmerať!  Aj auto keď spomaľuje má menšiu rýchlosť.

Čo som teda čakal od NBS a od vlády? Iste si veľa čitateľov pamätá 11. september 2011. Dovolím si odcitovať z diela guvernéra FEDu A. Greenspana Vek turbulencií:


„Po 11. septembri správy a štatistiky, ktoré prúdili z pobočiek americkej centrálnej banky oznamovali veľmi odlišný príbeh. Americká centrálna banka sa skladá z 12 bánk strategicky rozmiestnených po celej zemi. Každá požičiava peniaze  a reguluje činnosť bánk vo svojej oblasti. Pobočky americkej centrálnej banky tiež slúžia ako okno do amerického hospodárstva – úradníci a štáb sú sústavne v kontakte s bankármi a podnikateľmi svojich okrskov a informácie, ktoré zhromažďujú o objednávkach a predajoch, predbiehajú oficiálne zverejňované údaje asi o mesiac.

Teraz nám oznamovali, že po celej zemi ľudia prestali utrácať za čokoľvek iné, ako za tovary nakupované ako príprava na možné dodatočné útoky: predaj potravín, bezpečnostných pomôcok, balenej vody a poistenia išli hore; zatiaľ čo všetky  cestovania, zábava, hotelové podnikanie, turistika a konvenčný obchod klesali. Vedeli sme, že doprava čerstvej zeleniny zo západného pobrežia na východné bude prerušená zrušením leteckej dopravy, ale trochu sme boli prekvapení, ako rýchle boli zasiahnuté mnohé ďalšie obchodné odvetvia. Napríklad tok automobilových súčiastok z Windsoru v štáte Ontário do detroitských tovární sa obmedzil na pomalú plavbu trajektov, ktoré spájajú obe mestá – čo bol faktor vedúci k rozhodnutiu firmy Ford Motor dočasne uzavrieť päť zo svojich tovární“.


Všetky tieto interdependencie, pán premiér, zachytáva input/output tabuľka. V ČSSR sme konštruovali takú ktorá mala v matici 300 riadkov a 300 stĺpcov. A teda predseda Štátnej plánovacej komisie a Slovenskej plánovacej komisie mal ekonomiku ako na dlani, alebo okno do hospodárstva, ako vraví A. Greenspan. ŠPK a Sl.PK mali právomoci a mohli zasiahnuť a ekonomiku regulovať! Zabezpečiť, povedzme, jej stabilitu.


Pán predseda vlády a tiež pán guvernér NBS, nemôžem nenapísať ešte jeden fakt; tiež to neviem pochopiť. Číselná hodnota HDP neopisuje fungovanie ekonomiky, jej problémy. Ale hlavne už model Tinbergena z roku 1966 definuje vzťahy HDP k faktorom, a za tie si zobral ponuku peňazí (M) a výdavky vlády (G).  Zaujímal ho problém inflácie (p),vplývanie na ňu, jej usmerňovanie, a tak skonštruoval bázický model tohto tvaru

                   Y = a1G + b1M

                   p  = a2G + b2M,


ktorého riešenie vie získať aj poslucháč 3. ročníka ekonomickej fakulty. Dôležitá je inverzná matica prvkov a1, b1, a2, b2 (ktoré majú veľký ekonomický význam) a je to práve ona, ktorá je bázou simulácie zmien možných hodnôt týchto prvkov a ich dôsledkov na ekonomiku, interdependencií v ekonomike, ktoré spomína A. Greenspan. Boli by aj  zmeny Y, G a M! Naša NBS to ani nenaznačila, uspokojila sa s hodnotami 6,7 a 8,4. To neviem pochopiť. Využitím teoretických ekonomických znalostí by sa dosiahol úžasný rozmach ekonomiky.

Pán premiér, veľké množstvo spomenutých údajov obsahuje aj naša štatistická ročenka, ktorú zostavuje ŠÚ SR a niektoré som Vám spracoval do agregovanej tabuľky, aby ste mohli sledovať rovnováhu ekonomiky a to každý štvrťrok. Osobne som ju priniesol do podateľne vlády.


Prof. Jaroslav Husár

Bratislava 24/10/2020

- Podporte nás -

PRIDAJTE SVOJ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najčítanejšie články na webe

Najčítanejšie články za týždeň